Bevezető.

Nagy Attila alábbi riportja néhány helyen kiegészítésre szorúl, a megírása után történtek miatt. Megjegyzéseim eltérő színnel íródnak.
 

Gyurcsány-botrány Debrecenben

 

A korábban Tisza István, majd Kossuth Lajos nevét viselő, jelenleg azonban „névtelen” Debreceni Egyetemen tett látogatást a miniszterelnök. A politikus megjelenése a már ismert nép bohóca stílusában, és beszéde az egységes és erős Magyarország megteremtéséről természetesen nem szolgált semmi újdonsággal. Az előadás előtt és alatt az egyetem előtti téren hangos füttykoncert volt, a beszédet számos bekiabálás fűszerezte, a zsúfolásig telt aulában pedig izzó ellentétek feszültek. Mégsem a kifütyülés volt a Gyurcsány-jelenés lényege. Az előadásra az országos gazdatüntetések és a március 15-i ünnepségek után, az egyetemi létszámcsökkentések idején került sor. Nemzeti béke ünneplése így nem volt várható, az események azonban részben megtervezett színjáték részei voltak. Mégis elmondható, hogy mindez az ország tükre volt, és hogy a miniszterelnök látványosan megbukott az egyébként zsúfolásig telt aulában, az ország második legnagyobb városában. Objektív tudósítás megosztott világunkban nem várható erről, hiszen a média az elvárt bal- és jobboldaliság szellemében vérmérséklete szerint beszámol majd a történtekről.            

Aki azonban két napja a pesti eseményeken és a debreceni rendezvényen is jelen volt, az események menetében feltűnő hasonlóságokat fedezhetett fel. Ott és itt is volt „kilépés a nép soraiba”, hajléktalanok vagy békés tüntetők közé, széles mosollyal és megtervezett kézfogással, majd látványos de gondosan védett bevonulás, a feltehetőleg a miniszterelnök által is előre várt provokációk „lekezelése”. Debrecenben azonban Gyurcsány távozása a tömeg megkerülésével nem a főbejáraton, hanem  lopva egy oldalajtón történt. Pedig a tudósítással szemben senki sem várta kövekkel, a szembenézés azonban nem tartozik a miniszterelnök stílusához.             

A szónoklatot nem csak a beszólások szakították meg, melyek közül az első – TERRORISTA MINISZTERELNÖK – ki is zökkentette az előadót, hanem feltűnő volt a hallgatók és a csalódott oktatók folyamatos távozása. Nem értük szólt a beszéd, ahogy az egész Trianon és Rózsadomb utáni történelem sem. Nemzetmentő szónoklat és nemzetvesztő politika egyvelege. Ahogy a  kádári korban a hallgatás volt jellemző, a jelenlegi diktatúra megengedte a bekiabálásokat, még azt is, hogy valaki az előadást megszakítva a (miniszterelnök korábbi megnyilatkozásával összhangban) a szovjet felszabadítás dicsőségéről szóljon, hosszasan. A biztonsági szolgálat emberei nem vezették el, sőt engedték, hogy az előadás taps nélkül az indulatos hozzászólásokkal folytatódjon. A felzúdulás a szovjet csapatok dicsőségének említésekor és az ütemes taps a TERRORISTA MINISZTERELNÖK bekiabáláskor mégis jelent valamit. Annál inkább mosolyt fakasztó volt, amint a beépített emberek némelyike tapsolni próbált a Gyurcsány-féle szónoki hangsúlyok idején. Ezekből nem lett tapsvihar. 

Dokumentum értékűek voltak az egyetem előtti tömeg táblái: DUMA, DUMA, DUMA – ami a magyar jelentése mellett a szovjet „nemzetgyűlésre” is emlékeztetett,  vagy a „Magyar Bálint nem mer idejönni!” felirat. Bent a hallgatóság soraiban eközben békésen üldögélt az a Bazsa professzor, aki Magyar Bálint amerikai – világbanki – útjának kísérője volt. Ellene nem szólt tábla, ahogy a jelenlegi (posztkommunista) debreceni rektor, Nagy Jánosról sem. Ő hódoló kézfogással várta Gyurcsányt, hogy a „népnek” beszámolhasson az újabb debreceni siker-
ről. Ezúttal 1,3 milliárdos fejlesztésről, miközben ő sem néz az elbocsátott oktatók szemébe. Az európai uniós igények szerint egyesített egyetemek jelenlegi agráros rektora eredetileg földművelő, akinek keze most épp a „bölcsészkar lefejezésétől” véres. Mintha az egyesített egyetem is azért jött volna létre, hogy a piszkos munkát, most a bölcsészkari elbocsátásokat egy agráros, majd az orvoskariak esetében egy megbízható bölcsész stb. végezhesse el. Arról nem fog szólni egyetlen tudósítás sem, hogy az országos gazdatüntetések után egy debreceni rektor, aki épp a talajművelés, öntözés és környezetkímélő hatékony termesztés tudósának tekinti magát, ugyanő nem szól semmit a magyar mezőgazdaság teljes tönkretétele idején. Megvan az ideje a szólásnak és a hallgatásnak is. Ő a Gyurcsány által dicsőített európai tudástér díjazott lovagja. A miniszterelnök pedig a hazaárulózás kifejezést előre leértékelte, mondván hogy az a jobboldal erősödő radikalizmusából fakad, ami megosztja a társadalmat. Ezért céltalan lett volna feltenni a kérdést, hogy a miniszterelnök nem tartja-e hazaárulásnak, ha vezető politikusok magyar nemzeti ünnepen izraeli színekben pompázó nyakkendőt viselnek. Mádl Budapesten március 15-én, Hiller izraeli látogatásakor és Gyurcsány Debrecenben egyaránt kék-fehérben jelent meg.

2005.03.18.    

Dr. Nagy Attila orvos, közíró.


Kiegészítés.

Tévedtem tegnap, amikor Gyurcsányról feltételeztem, hogy "tojás-álló". Gyurcsány hiszteroid alkat és jóval hamarabb eljut majd a fenyegető "fehérterror" rémképénak falra vetítéséig, mint Grósz Károly annakidején.

De nem is ez a lényeg, hanem az, hogy marhaságokat beszél. Ha a "Legkedveltebb" jól jegyezte le szavait, a történteket a következőkkel kommentálta. "A szavak radikalizmusa, amíg nem lesz a gondolatok, a tettek radikalizmusának a kivetűlése, addig politikai felelőtlenség."

Drága miniszterelnök úr, hát tényleg nem veszi észre, hogy már a szalonnás nyugalom
fővárosa is hangosan unja a banánt? A tettek radikalizmusára vár? Meglesz! Megkapja!

Mit gondol, csak úgy lehet demonstrálni, ahogy a gazdák tették eddig - fél szívvel, fél ésszel, "félpályásan"?

Mi lesz ha ötven, vagy száz traktor keresztbe áll a négyesen, a traktorokat összeláncolják, és pajszerral a kezére, vagy a fejéra ütnek aki a láncokhoz nyúl?

Ez még hagyján. A legerősebb zárt hadrend is feltörhető. [Mohácsnál is összeláncolták a szekereket...].  De mi a helyzet egy mozgó akcióval? Ezesetben a traktorok nem verődnek csordába, hanem egy adott útvonal száz vagy kétszáz pontján keresztbe húznak néhány vasbeton cölöpöt, vagy fatörzset. [Az orosz, ill. ukrán maffia ilyen módszerrel tartóztatja fel a kamionokat.] Hova rohan akkor az ön rohamrendőrsége, hogy szabaddá tegye az útat? Vagy beveti a hadsereg páncélosait? Biztos, hogy a hadsereg engedelmeskedik önnek? És ha akarnák is, mozgásba tudják hozni az ócskavas telepeket? Vagy jöjjön az ARMY? Az lesz az igazi! Ön akkor folytatója lesz anyósa - apukája - Apró Antal nagy életművének. A magyar nyelv a "muszkavezető" kitüntető jelző mellé új fogalmat iktat: "amcsivezető".  Ezzel végleg belopja magát az emberek szivébe. Falludzsa után fellobbannak Debrecen, vagy Lajosmizse lángjai és ön babérkoszorúval a kobakján a húrok pengetésébe fog, mint Nérő Róma égésekor. Épűletes lesz.

És még kérdezi, hogy "a demokratikus mérsékletesség, vagy a nemzeti radikalizmus lesz e a meghatározó az országban?" Ön mire tippel, kedves miniszterelnököm?

És tudja mi a szomorú ebben az egészben? Ön úgy indúlt, hogy fölényes intellektusával az agyagba döngöli a bánya-párttitkár csemetéjét. Nos nem. Önnek csak a modora fölényes, intellektusa nem. Az al vagy felcsúti [az istennek se' tudom megjegyezni a helyes koordinátákat] focimeccseken és falusi disznótorokon kupálódott Dugó Dani máris közelebb kerűlt a nép szivéhez [a zsebéről nem is beszélve] mint ön, mert önben csak egy Bicska Maxit látnak és azt feltételezik, hogy Koldusoperát rendez az Országban. Higyje el, szomorú vagyok, mert utálom - a futballt.

2005.03.18.

Sz. Gy.